Gdybyśmy mieli podać nazwisko jednej z najważniejszych osób w historii amerykańskiego showbiznesu, wcale nie wspomnielibyśmy o światowej sławie aktorce czy wokalistce, lecz o Francesco Scavullo – legendarnym fotografie, który dzięki swoim pracom zasłużenie zapisał się na kartach historii.

„Ktoś musi pokazywać, że życie jest piękne”  – właśnie tymi słowami Scavullo zawsze opisywał cel swojego zawodu. Pierwszy kontakt z fotografią rozpoczął już jako piętnastolatek po otrzymaniu aparatu od swojego ojca – właściciela niezwykle modnego wówczas klubu Central Park Casino. Wtedy też chcąc czy nie chcąc jego modelkami stała się dwójka jego sióstr. Nowa pasja nie zyskała jednak sympatii ze strony ojca, który od zawsze chciał, aby jego syn został poważnym menadżerem luksusowych restauracji i hoteli. Na szczęście tego samego zdania nie podzielała matka, aranżując mały pokój na prowizoryczne studio i ciemnię.

Po ukończeniu szkoły w 1945 roku, młody Scavullo bez większych sukcesów parał się wieloma zajęciami związanymi mniej lub bardziej z fotografią. Przełomowym momentem w jego życiu było natomiast rozpoczęcie kariery w kultowym dziś magazynie Vogue, gdzie przez trzy lata asystował fotografowi Horstowi P. Horstowi. Po tym czasie, dwudziestokilkuletni Francesco postanowił na dobre rozpocząć samodzielną karierę.

Dziś znany jest przede wszystkim ze zmysłowych okładek „Cosmopolitan” i kampanii reklamowych takich domów mody jak Saint Laurent czy Valentino. Uznawany jest również za ojca sukcesu conajmniej kilkunastu amerykańskich gwiazd, a wiele jego modelek wkrótce po publikacji sesji otrzymywało propozycje zagrania w wysokobudżetowych filmach i serialach.

Przez ponad czterdzieści lat kariery stworzył kilka tysięcy zdjęć, a przed jego obiektywem stanęły między innymi takie legendy jak Janis Joplin, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Madonna, Salvador Dali, Andy Warhol, David Bowie i Grace Jones. Z kolei do jego najbardziej kontrowersyjnych prac zaliczają się fotografie przedstawiającego nagiego Arnolda Schwarzeneggera i przybitego do krzyża Stinga.

Duży wpływ na twórczość Scavullo miał także Sean M. Byrne, który od 1972 roku pełnił rolę jego głównego asystenta, a chwilę później również partnera życiowego. Obaj cenili wyidealizowane piękno i optymistyczne przedstawienie bohaterów zdjęć.

Francesco Scavullo zmarł 6 stycznia 2004 roku na atak serca w wieku 82 lat.

Arnold Schwarzenegger

Linda Evangelista

Madonna

Salvador Dali

Sting

Sophia Loren

Lisa Minelli

Janis Joplin

Muhammad Ali

Brooke Shields

Barbra Streisand i Donna Summer

Mick Jagger

Andy Wharol i Jed Johnson

Cher

Brad Pitt