Myślę, że absolutnie nikt, kto miał okazję zapoznać się z filmografią Xaviera Dolana, nie ma wątpliwości, że dzieła kanadyjskiego reżysera ocierają się niemalże o wizualną perfekcję. Wszystko to za sprawą zachwycających scenografii i kostiumów, ujęć rodem z najlepszych teledysków i dbałości o każdy najmniejszy szczegół.

Kunsztem Dolana postanowiła się także zająć początkująca filmowczyni Sharon López, która opublikowała w sieci krótki filmik przedstawiający dbałość jednego z najlepszych twórców współczesnego kina o symetryczną kompozycję każdego kadru. W tym celu zestawiła ze sobą ujęcia z pierwszych pięciu filmów reżysera: „Zabiłem moją matkę” (2009), „Wyśnione miłości” (2010), „Na zawsze Laurence” (2012), „Tom” (2013) i „Mama” (2014). Jak możemy zauważyć, każdy kadr filmów Xaviera został starannie podzielony na osiem równych części, które prowadzą wzrok widza do jednego centralnego punktu.

Przypominamy, że 10 lutego miała miejsce polska premiera najnowszego filmu Xaviera Dolana – „To tylko koniec świata”, a aktualnie twórca prowadzi intensywne prace nad swoim anglojęzycznym debiutem „The Death and Life of John F. Donovan”, który trafi na ekrany kin w przyszłym roku.